Vize budoucnosti města a jeho okolí

Tisk PDF

Nejsme naivní a nečekáme, že se povede zrealizovat v několika dalších letech všechno, co bychom si jako obyvatelé Unhoště a Nouzova přáli. Věříme ale, že je potřeba mít cíle, které budeme následovat, představu o tom, jak by mělo město a okolí v budoucnu vypadat, k čemu by mělo sloužit. Pak se určitě postupem času mnoho věcí podaří. Zkuste se zasnít a představit si ideální Unhošť a Nouzov za několik let. Třeba by mohly vypadat takto:

V našem městě jsme hrdí na naši minulost. Chráníme historicky cenné objekty, staráme se o ně a citlivě opravujeme. Zároveň je ale upravujeme tak, aby sloužily veřejnosti. V místním kině, knihovně, muzeu a informačním centru se potkáváme na mnoha příjemných společenských akcích různého druhu. Důležité objekty zůstávají v majetku města.

Jsme živé město a roste počet našich obyvatel. Našli jsme místa a lokality, které jsou vhodné pro novou výstavbu. Naši noví sousedé vědí, jakou výstavbu si v obci přejeme. Takovou, která nebude rušit, esteticky vadit a bude plynule navazovat na současnou zástavbu. Stavební regulaci už všichni vnímáme jako ochranu budoucí kvality našeho života ve městě. Rozhodně už to pro nás není zbytečné omezování naši svobody a otravování úřadů. I díky pravidlům pro novou výstavbu se už tolik nedělíme jako starousedlíky a „náplavy“.

Nejsme městem satelitní výstavby, nejsme městem souvislé zástavby rodinných domů. Každý si najde blízko svého bydliště veřejné prostory pro relaxaci, nebo potkávání se s přáteli. Jsme zelené město, sousedíme s krásnou přírodou a propisujeme ji ve formě parků dovnitř města. O městskou zeleň pečujeme, pravidelně ji obnovujeme a budujeme nové parky. Naše děti si hrají na několika udržovaných dětských hřištích. Vybudovali jsme také další sportoviště a můžeme se tak věnovat našim oblíbeným sportům přímo v našem městě.

Máme rádi naše děti a pečlivě hlídáme kvalitu jejich vzdělávání. Mateřská školka i základní škola se rozrůstají, aby zajistily potřeby rostoucího počtu dětí. Děti mohou navštěvovat mnoho zájmových kroužků nejen v rozšířené umělecké škole. A v centru města uvažujeme o vybudování dalších vzdělávacích institucí. Co třeba soukromá školka nebo základní škola s alternativní výukou?

Pohyb v našem městě neomezují auta. Každý někdy potřebujeme využít automobil, ale doprava ve městě má režim, je usměrněná, bezpečná a plynulá. V centru sice zaparkujete, ale naše náměstí nejsou jedním velkým parkovištěm. A spousta z nás se naučila jezdit na kole po vybudovaných cyklostezkách.

Naše město má kvalitní technickou infrastrukturu. Obnova komunikací a budování sítí má systém. Stavební omezení tak trvají jen nezbytnou dobu a v rámci jedné akce provádíme všechny potřebné práce. Přece nerozkopeme za rok znovu stejnou ulici! Ve městě všichni třídíme čím dál více odpadu včetně biologického. A už máme i novou čističku odpadních vod. Má dostatečnou kapacitu, používá moderní technologie a je výrazně hospodárnější. Hlavně proto, že už nesmyslně nepřečerpáváme odpadní vodu. Také si všichni vážíme dešťové vody, kterou už nemícháme se splaškovou. Zadržujeme ji a zaléváme s ní naše zahrádky.

Žijeme tu rádi a naše děti se nebudou chtít stěhovat jinam.

 
/div